איך לנקות ארונות מטבח מעץ?

מטבח מעץ מלא נחשב מוערך ויוקרתי ואף שהוא ילווה אתכם לאורך שנים ארוכות באופן מרשים, רבים חוששים מהניקיון של עץ מלא. כאמור, עץ מלא הוא חומר טבעי ולכן גם פגיע, הוא מגיע במגוון רמות גימור, כולל טקסטורות שמציגות שטח פנים שאינו 100% חלק, כך שהלכלוך עשוי להיאחז בפני השטח.

מצד שני, אתם יכולים להיות בטוחים שכל עוד מטבח הכפרי בנוי בצורה מקצועית, לא צריכה להיות בעיה לנקות אותו, אם כי כן נדרש להבין מהי דרך הפעולה הנכונה. מכאן שאם נתחיל מהשורה התחתונה, נציין שאם גם אתם שואלים "איך לנקות ארונות מטבח מעץ"? נמליץ לעקוב אחר ההוראות הבאות, ולא להיות יצירתיים ובטח שלא אמיצים.

ניקוי ארונות הבנויים מעץ

איך לנקות ארונות מטבח מעץ

חזיתות של ארונות עוברים צביעה, או על ידי לכות אשר משאירות את המראה הטבעי של העץ או צביעה אטומה. כאשר מבקשים לנקות, מוטב להסתפק במטלית מיקרופייבר ספוגה קלות במים, ובמקרים קצת יותר קשים- ניתן להשתמש בעדינות בסקוצ' וסבון כלים.

אם גם זה לא מספיק, אפשר לנסות לנקות באמצעות אלכוהול מדולל במים, זה עשוי להתגלות כיעיל (אך יש להיזהר מפגיעה בצבע!).

באשר לחומרים ייעודיים, כגון פנטסטיק וסוגים שונים של מסירי שומנים, מוטב לעשות בדיקה מקדימה במקום בלתי נראה (למשל בפנים הארון), וזאת כדי לוודא שפעולת הניקוי אינה פוגעת בשכבת הצביעה.

הצעה שלנו? אל תמהרו לפנות אל מוצרים ניקוי תעשייתיים, אלו עלולים להסב נזק רב- נתקלנו במקרים רבים בהם נעשה נזק בלתי הפיך לעץ באמצעות אקונומיקה או מסיר שומנים.

ניקוי שגרתי – מטלית לחה

הדרך הפשוטה ביותר להתמודד עם ניקיון שוטף של ארונות מעץ, היא להיעזר במטלית רטובה. עם זאת, למרות שמדובר בפעולה בסיסית, נדרשים מגוון חידודים. 

ראשית נציין, ניתן למהול את הסמרטוט הרטוב במעט סבון כלים, ושנית נציין שאין זה מספיק רק לשפשף ומיד לנקות, אלא מוטב לשפשף בעדינות, להשאיר את הסבון במשך כ-10 דקות, ורק לאחר מכן לנקות עם מטלית לחה ונקייה מסבון. 

איך מנקים שומן מעץ? סבתא מייעצת:

לאחר שציינו איך לנקות ארונות מטבח מעץ מלא באופן שוטף, נעבור לציין כיצד מתמודדים עם מצבי קיצון, כגון כתמי שומן ישנים ועקשנים. ובכן כאן ניתן למצוא מגוון חומרים ייעודיים, ואם יש לכם המלצה אמינה, בהחלט שווה לעשות ניסיון ראשוני בפינה נסתרת.

עם זאת, אם לא רוצים לרכוש מוצרים יקרים, או אם חוששים מהתוצאה, תמיד טוב להכיר מגוון אמצעים ביתיים שבהחלט מסייעים. קבלו 2 מתכונים מומלצים:

 #שיטה 1:

  • חומרים: מברשת שיניים ישנה, סודה לשתייה, מטלית נקייה ושמן צמחי.
  • כך פועלים: מערבבים לכדי עיסה בין השמן הצמחי לבין סודה לשתייה (סודה לשתייה בכמות כפולה), באמצעות מברשת השיניים משפשפים את העיסה באזור המלוכלך ולבסוף מנקים עם מטלית נקייה.

#שיטה 2:

  • חומרים: חומץ לבן, אבקת סודה לשתייה ומטלית נקייה.
  • כך פועלים: משרים את המטלית בחומץ לבן טהור (במקרים קיצוניים ניתן לשלב מספר טיפות של סבון כלים, ואפילו מלח) ולאחר מכן מנגבים את האזור המלוכלך. לאחר שתי דקות שוטפים את המטלית במים חמימים ומנקים בשנית את האזור. את אותה פעולה ניתן לבצע גם עם סודה לשתייה.

תחזוקה שוטפת של ארון מעץ

ארון מטבח כפרי מעץ

לאחר שהבנו איך מנקים עץ טבעי, נעבור להסביר כיצד שומרים על התוצאה. ובכן כל שנדרש לעשות זה לנקות את החזיתות באמצעות סמרטוט מהול בסבון כלים ולאחר מכן מנקים רק עם סמרטוט לח. בתום הניקוי הראשוני ממשיכים הלאה. לוקחים מטלית כותנה, מורחים עליה שמן זית ומיץ לימון (שני החומרים צרכים להציג יחס שווה) ותוך כדי תנועות מעגליות מורחים את החזיתות. 

פחות בקטע של "תרופת סבתא במטבח"? את אותה פעולת שימור ניתן לבצע באמצעות ווקס איכותי המיועד עבור מטבח מעץ מלא, כאשר בין היתר נדרש לבחור בין ווקס מט/מבריק ווקס שקוף/מגוון. 

מניעת כתמים עקשניים

אין מן הנמנע שארונות המטבח יתכלכלו, וזה ממש בסדר – עדות למטבח פעיל ושמח. מצד שני, יש פעולה פשוטה שעשויה למנוע מארונות המטבח לצבור כתמים עקשניים. כל שנחוץ לעשות זה לעבור על החזיתות עם מטלית לחה מהולה במים וסבון, וזאת בתום כל בישול מאסיבי, כך שהכתמים לא יספיקו להתייבש ולהיטמע בפני השטח. מדובר בפעולה שלא אמורה לקחת יותר מדקה.

ייעוץ אישי ומקצועי

שנסכם? כתמים תמיד מאיימים, במיוחד שחוששים שפעולת הניקוי תיפגע בשכבת הצבע. אי לכך לאחר מסירת המטבח, אנחנו בטאצ'ווד תמיד מקפידים להסביר איך לנקות ארונות מטבח מעץ מלא, כך תהיו רגועים לבשל בחדוות יצירה במטבח המרשים והחדש שלכם. עם זאת, הטיפים הנ"ל בהחלט סוגרים את הפינה – תנסו ותתרשמו!

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי