ידיות מטבח כפרי

מה הופך מטבח למטבח מרשים? אלוהים מצוי בפרטים הקטנים!

אם נעמיד מטבח מתועש מול מטבח שנעשה בעבודת יד, נוכל לשים לב די בקלות למגוון הבדלים. גם אם שני המטבחים יכילו את אותם אזורי עבודה, את אותה פלטת צבעים, את אותה חומריות, את אותן טקסטורות ואף את אותן תוספות עיצוביות, עדיין נוכל להכריע מאחורי איזה מטבח מסתתרים כלי עבודה ידניים, מחשבה אנושית, הקשבה לצרכי הלקוח ושיטות עבודה מסורתיות, פשוט כי יש משהו ייחודי במטבח עשוי בעבודת יד – רובד נוסף של איכות. 

מדובר באוסף של פרטים קטנים שבאים לידי ביטוי באופן מגובש ומשמעותי. מכאן שאם נבקש להסביר מהו כוחו של מטבח עשוי בעבודת יד, נצביע על שורה של פרטים קטנים שביחד מייצרים הבדל גדול, כי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, ולכך ניתן לשים לב מבלי להיות מומחים גדולים בעיצוב.

מטבח בעל אמירה ונשמה

אנשים שמבקשים לייצר מטבח בעבודה ידנית, מבקשים מטבח המאפשר עבודה דינאמית, נוחה וארגונומית. מבקשים פתרונות חכמים בתחום האחסון, מבקשים תוצר שיחזיק מעמד לאורך זמן, ואף מבקשים עיצוב שיביע מגוון העדפות אישיות.

עם זאת, אותם אנשים שמבקשים לייצר מטבח בעבודה ידנית גם מבקשים מטבח שיש בו נשמה ושמקרין ייחודיות. מכאן שאם מבקשים מטבח חי ובעל אמירה, יש לתת מקום לשורה של פרטים קטנים ומשמעותיים, ופה ניגש לזרוק מספר רעיונות שעשויים לקחת את תכנון המטבח למחוזות הרבה יותר אישיים ואיכותיים – הרבה ומעבר לגוון מיוחד, או ידיות מטבח כפרי.

ידיות מטבח כפרי מיוחד

תחשבו אלו "אוכמניות" מבקשים להוסיף

בשביל להעביר את הרעיון בצורה פשוטה, ניקח לצורך הדוגמה עוגה. ניתן להכין שתי עוגות זהות, רק שלאחת נוסיף אוכמניות, נעניק לה יותר קראסט ונציג אותה בכלי זכוכית צבעוני. תנחשו איזו עוגה תיתפס יותר מרשימה? אותו הדבר גם בכל הנוגע לעיצוב מטבח! תחשבו אלו "אוכמניות" אתם רוצים להוסיף.

אלו יכולים להיות כלים יפים שרכשנו במשך השנים, שילוב של זכוכיות מיוחדות/רשתות ברזל, גימור של עץ בגמר שמן מגוון, עיבוד שניתן לבצע רק באמצעות כלים ידניים, צירים חיצוניים דקורטיבים, מגירה נסתרת, פתח אחסון חכם, ידיות מטבח כפרי בעבודת יד, יחידה ישנה שירשנו מסבתא (או שקנינו בשוק הפשפשים), יחידה צבועה בגוון שונה שמציגה גימור מעניין, שילוב של אריח שלקוח מדירת ההורים, תצוגה של כלי בישול נוסטלגיים וכדומה. 

ידיות מטבח כפרי אמיתי

קצת שעושה הרבה – מטבח בעבודת יד

הרעיון הוא שבשביל למשוך תשומת לב רבה, אין צורך לעשות הרבה. די בידית מיוחדת עבור מטבח כפרי כדי להקפיץ את סך הנראות, ודי במחבר עץ חכם כדי להעניק נופח יוקרתי לסך העבודה. מכאן שאם מבקשים להשיג את אותו רובד נוסף, מוטב לבחור מטבח שעשוי עבודת יד – מטבח שמראש שם לב לכל פרט ושחושב מעבר, אם כי גם ניתן לקחת מטבח קיים ולהכיל בו מספר שינויים קטנים. 

מטבח שחושב מעבר

ציינו מטבח "שחושב מעבר" ופה אנו מבקשים להסביר. לעיתים אותם פריטים קטנים אינם באים לידי ביטוי תוספות פיזיות, אלא כמרכיבים נכונים שמעידים על מחשבה רבה. זו יכולה להיות חלוקה חכמה של מגירת הסכום. זו יכולה להיות נישה במדף התבלינים. זו יכולה להיות מגרעת שמאפשרת גישה נוחה. זה יכול להיות מגירה נשלפת כמדרגה. זה יכול להיות תכנון חכם של משולש הזהב (מקרר, כיור ואזור הבישול). זה יכול להיות עומק מאוד עמוק של מגירה. אלו יכולות להיות ידיות לארונות מטבח כפרי עשויות פליז. זו יכולה להיות טריקה שקטה. אלו יכולים להיות ווים לתלייה הממוקמים בתוך המזווה. אלו יכולים להיות ארונות מטבח שנפתחים לזווית של 180 מעלות. זו יכולה להיות הגבהה עבור דפנות המגירה וכדומה.

ללא פס ייצור ועם יכולת לספר סיפור

שנסכם? תשומת לב והשקעה בפרטים הקטנים ביותר, מבדילים בין מטבח מתועש למטבח שנעשה על ידי נגר בעבודת יד. מטבחים שאינם חלק מפס ייצור הם אלו שמפיחים חיים – מייצרים תחושה של פריט אל זמני וייחודי. חשוב לחזור ולהבין שמטבח זה מקום של רגש, משפחה ונוסטלגיה – אלמנטים יקרי ערך שנתמכים בכל אותם פריטים קטנים שציינו: פריטי נוי, עבודת יד ויכולת מחשבה, כך שכל אלו ביחד תורמים רבות לאותה אמירה עדינה שמטבח צריך לדעת לספר ולשדר.

רוצים לקבל השראה למטבח שלכם? הציצו בגלריית התמונות של מטבחים כפריים שיצרנו בעבודת יד.

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי