מדריך העץ ושאר חלופותיו

מדריך העץ ושאר חלופותיו

בטווח שבין העץ הטבעי לבין הפורמייקה הסינטטית, קיימים עוד כמה סוגים של משטחי עץ שכדאי להכיר.
הכנו לכם מילון קצר המתאר את מגוון סוגי החומרים הקיימים ברהיטים שונים, כך שבפעם הבאה שאתם הולכים לנגר או לחנות רהיטים, תוכלו לדעת בדיוק מה ההבדל בין החומרים השונים.

עץ טבעי

נתחיל עם העץ הטבעי או כפי שנהוג לכנותו העץ המלא. העץ הטבעי נחשב לחומר חזק מאוד ששומר על עמידותו ועל יופיו למשך שנים רבות. לעץ הטבעי מראה חם ונעים שמשתבח עם השנים, כאשר ה'פגמים' וה'טקסטורה' של העץ הטבעי רק מוסיפים לו חן.

החיסרון העיקרי של העץ הטבעי, כמו למשל עץ אלון, עץ טיק, אורן, ארז, אגוז וכדומה הוא מחירו היקר בהשוואה לחומרים אחרים. יש האומרים שהעץ הטבעי רגיש יותר ללחות ולכתמים, אבל עיבוד מתאים, תחזוקה נכונה והקפדה על הוראות הנגר – יישמרו על יופיו ועל עמידותו של העץ הטבעי למשך שנים רבות.

עיבודים של עץ

מלבד הפורמייקה, שאר החומרים הפופולאריים ברהיטים הם 'עיבודי עץ', כלומר העץ הטבעי מעורבב עם חומרים אחרים (דבקים, פולימריים, כמה סוגי עצים וכדומה) שמוזילים את עלות הפלטות.

פלטת סנדוויץ' (לביד)

מורכבת בדרך כלל משכבות של עץ שמודבקות זו לזו. ככול שהפלטה מורכבת מיותר שכבות כך היא נחשבת לאיכותית יותר. האיכות היא זו ששומרת על עמידות הרהיט למשך תקופת זמן ארוכה.

פלטת סיבית

עשויה משבבים של עץ טבעי שמודבקים זה לזה או משאריות נסורת דחוסות ומודבקות. הפלטה משמשת בדרך כלל לדלתות של ארונות מטבח תעשייתי.
אחד מבני המשפחה המוכרים ביותר של התעשייה הוא ה-אם.די.אף.MDF שנראה שימוש רב בו במטבח כפרי מודרני בהשוואה לעיבודי העץ האחרים, הסיבית על כל צורותיה נחשבת לחומר יקר. כדי להימנע מפיצוצים בחומר – הסיבית מצריכה עיבוד עדין ומקצועי.

הפורניר

הדקיק (בדרך כלל בעובי של מילימטר אחד) שעשוי מקילופים דקים של עץ, משמש לציפוי של פלטות עץ מעובדות כמו הלביד או הסיבית. מכיוון שמדובר בציפוי דק של עץ מלא, הפורניר נחשב לזול יותר בהשוואה לעץ הטבעי.

מגוון הדוגמאות של הפורניר הוא רחב מאוד וקל לנקותו. אחד מהחסרונות הבולטים של הפורניר הוא רגישותו למכות או לחבטות. בתוך תחום הפורניר קיימות גם פלטות של פורניר משוחזר העשויות מעץ שעבר עיבוד וצביעה. ונדגיש- הפורניר הוא עץ טבעי אמיתי, פשוט בעובי מאוד מאוד דק.

ציפוי המלמין פורמייקה

מורכב משבבי עץ ושרף שעוברים עיבוד באמצעות מכבש הידראולי. התוצאה היא ציפוי דק, עמיד וקשיח בעל מראה אחיד. המלמין משמש בעיקר לציפוי דלתות שעשויות מסיבית. מבחינת תכונות האופי שלו, המלמין קרוב יותר לפורמייקה מאשר לפלטת הסנדוויץ' או ל-אם.די.אף. גם כאן, האיכות של המלמין קשורה בעיקר לחומרים שמהם הפלטה עשויה. אחד מהחסרונות הבולטים של המלמין הוא רגישותו לשריטות ולמכות.

את הפורמייקה רבים מאתנו זוכרים (ולא כל כך לטובה) מהמטבחים הישנים, אבל עם השנים הפורמייקה הסינטטית עברה שדרוג משמעותי וכיום אפשר למצוא פלטות פורמייקה במגוון של גוונים ואיכויות. ישנן אפילו פלטות שמחקות את העץ הטבעי. למרות ההתקדמות של הפורמייקה, רבים עדיין חושבים שהפורמייקה משדרת קור ומלאכותיות. העמידות של הפורמייקה גבוהה מאוד ומחירה זול בהשוואה לחומרים אחרים שציינו בכתבה.

אם תשאלו אותנו מהו החומר המומלץ ביותר מבין החומרים שציינו בכתבה, התשובה שלנו היא כמובן "מטבח עץ מלא"… אנחנו הנגרים אמנם לא כל כך אובייקטיבים, אבל בוודאי נוכל למצוא עבורכם דרך להשתמש בעץ הטבעי במטבח החדש שלכם ועדיין להישאר בגבולות התקציב.

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי