מזווה פרימיום – אהבת נגרות שהופכת ליצירה

האם ידעתם שהמילה מזווה היא מילה עתיקה בעברית? ובצרפתית “paneterie” התגלגלה מהמילה “pain” שפירושה לחם…

האם ידעתם שלפני שנים רבות, בתקופה של 'דאונטאון אביי' (לפני פרוץ מלחמה העולם הראשונה), מלבד המזווה ששימש לאחסון אוכל היה גם מזווה ששימש לאחסון כלי כסף, כלי הגשה ופריטים אחרים?

האם ידעתם שכדי למנוע גניבות, המשרת שהיה אחראי על מזווה כלי הכסף, היה חייב לשאת על גופו את המפתחות של המזווה ואף נאלץ לישון בחדר של המזווה?

האם ידעתם שבאמריקה, בתחילת המאה ה-20, שנקראת שנות העשרים העליזות בזכות פריחת הכלכלה, חיבור בתים פרטיים לחשמל והמצאת המקרר… נולד גם רהיט חדש שנקרא ה'קבינט'? הקבינט שימש כמזווה לאוכל וכרהיט לאחסון כלי מטבח באותה תקופה, הקבינט נמכר עם כלי אחסון קטנים מפח שנועדו לאחסון קפה, קמח, סוכר, תה ותבלינים.

במחווה למזווה המפואר של העבר ולקבינט היעיל של שנות העשרים העליזות ובעיקר במחווה לנגרות הקלאסית – אנחנו בטאצ'ווד החלטנו לקחת על עצמנו את האתגר של יצירת המזווה המושלם שהוא קודם כל יצירת נגרות אבל גם פתרון אחסון מתקדם וגם בעל מראה כפרי חם – מזווה שרק מביטים בו וכבר מתעורר החשק לארוחה טובה.  

במשך זמן רב דיברנו על בניית המזווה, עד שסוף סוף יצאנו לדרך, בחרנו בקפידה קרשים של עץ אלון צרפתי בעל טקסטורה רומנטית והתחלנו בעבודה. לשמירה על חוסנו ויופיו של עץ האלון – גימור פנים הארון נעשה עם שמן. העץ החיצוני צבוע בצביעה אטומה שמעניקה למזווה מראה קלאסי מיושן. פרזול הצירים ביבוא אישי מאירופה והידיות יוצרו על ידי בית המלאכה – עיצוב ארטיג'אני.

מאחורי דלתות המזווה העבות מסתתרות הרבה הפתעות, שלכול אחת מהן הקדשנו מחשבה, כך שכול פריט בנפרד וכולם יחד מתפקידים בהרמוניה. כל המגירות עשויות בחיבורי זנב-יונה, ומאחורי כול פיסת עץ, מגש או קרש חיתוך נשלף, ישנה עבודת נמלים שנעשתה באהבה גדולה.

המזווה מחולק לשני אזורים: הצד השמאלי מיועד לאחסנה כולל מדפים נשלפים ומדפים שמיושמים על החלק הפנימי של הדלתות. הצד הימני של המזווה מיועד לעבודה: משטח שיש, אור שנדלק בפתיחת הדלתות ומדפים קטנים… הכול מתוך מטרה לייעל את ההכנות לקראת הבישול.

נהנינו מהתכנון ומהעבודה על המזווה שלנו. אנחנו גאים בכך שהוא אחד יחיד ומיוחד ושלא ניתן לחקות את פריט הנגרות שיצרנו עם אף מיכון תעשייתי.

עבורנו המזווה הוא דוגמה לאהבת נגרות שהופכת ליצירת אומנות מעץ.

> לעוד תמונות של ארון מזווה למטבח

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי