כמה עולה מטבח חדש?

כיום המטבח הוא החלל המרכזי של הבית, כך שאנשים משקיעים לא מעט מחשבה (ותקציב) על מנת לעצב אותו באופן מוקפד, הן בהיבט הפרקטי והטכנולוגי, והן בהיבט העיצובי.

עם זאת, כיוון שידוע שמטבח מחייב הוצאה משמעותית, רבים מתקשים לצאת לדרך לפני שברור מהן העלויות.

אז אם גם אתם חושבים לשפץ את הקיים או לבנות את מטבח החלומות, אתם מוזמנים להתחיל להבין כמה הפרויקט עומד לעלות, ומראש נציין שגם אם השכנים ממול בדיוק בנו מטבח שזהה בגודל ובתצורה למטבח שלכם, אל תמהרו להסיק שאתם עומדים מול אותה הוצאה.

מוכנים? מתחילים!

מחיר מטבח – משתנים משפיעים

אז כמה עולה מטבח? מראש נציין שאין זה יהיה רציני לזרוק מחיר באוויר, לפני שברור לפני מה עומדים.
מה זה אומר? שעלות של מטבח מושפעת מהרבה משתנים:

  • שיטת העבודה – כיום מכונות מתועשות יודעות לייצר מטבחים נהדרים ואפילו איכותיים, כך שהעבודה יחסית מהירה וזולה. מצד שני, למכונה אין נשמה, אין יכולת לשחק עם בקשות מיוחדות, אין יכולת לעבוד באופן שיש לאדם עם חומרים טבעיים, אין יכולת להטמיע מחברים מסורתיים, ובאופן כללי נציין שלמכונה אין יכולת להעניק את הערך המוסף והאומנותי של מטבח שנעשה בשיטות ידניות, כאלו שעוברות מדור לדור ומייצרות יצירות ייחודיות, איכותיות ומרהיבות.
  • חומרי הגלם ואיכותם – חומר הגלם משפיע באופן ישיר על מחיר מטבח. ככול שבוחרים בחומרים טבעיים ואיכותיים יותר, כגון עץ טיק או שיש טבעי, כך העלויות מטפסות.
  • גודל – ככול שמטבח יותר גדול, כך נדרשים לשלם על יותר חומרי גלם ועל עבודת הנגרות. עם זאת, אין זה נכון להניח מראש שמטבח קטן יהיה יותר זול ממטבח גדול, אלא אם כן שני המטבחים מציגים את אותן שיטות עבודה ואת אותה רמת פרזול וחומרי גלם.
  • כמות ארונות – ככול שמבקשים יותר ארונות ועבודת נגרות, כך העלויות יותר יקרות.
  • פרזול – איכות הפרזול שנמצא בתוך הארונות בהחלט מהווה קריטריון משמעותי. כיום קיימים סוגים מאוד איכותיים ומתקדמים, שמטבע הדברים גם יותר יקרים.
  • פרזול חוץ – פרזול ייעודי לחזיתות ולתלייה חיצונית יכול להוסיף הרבה, אך אם בוחרים בפרזול שנעשה בעבודת יד, צפו לעלויות גבוהות.
  • אי – כיום רבים בוחרים לשלב אי במטבח. עצם התוספת של אי כבר מייקרת את העלות, וככול שהאי יותר משוכלל, כך העלויות מזנקות.
    כמו כן, מאוד תלוי אם האי פתוח או שיש לו 4 צדדים שכוללים עבודת נגרות ופרזול, מה הגדול של האי, איזה משטחים עליונים הוא מכיל (לרוב משטח מעץ יקר), האם משלבים מוצרי חשמל יקרים וכדומה.
  • תכנון – כל עוד "תופרים" את המטבח למידות אישיות (ולא בוחרים במטבח מודולרי/תעשייתי) וכל עוד מחפשים פתרונות חכמים שמנצלים נכונה את המרחב ואת המידות הקיימות, כך העלות עשויה להיות יותר יקרה. מצד שני, תכנון שכולל בתהליך מעצב פנים או תכנון שנעשה באותו מקום שמייצר את המטבח, עשוי להוזיל עלויות, כיוון שהרבה פעמים חשיבה מקדימה יודעת לכוון לתקציב של הלקוח, וזאת מבלי לאבד בדרך אלמנטים חשובים.

 

מטבח כפרי מחיר

שורה תחתונה – מחיר בבקשה!

אם נעצור לענות על השאלה כמה עולה מטבח חדש, או יותר נכון אם נעצור לענות על השאלה כמה עולה מטבח אצל נגר? נציין שעלות הממוצעת של מטבח כפרי בסדר גודל ממוצע, כזה שמיוצר מחומרים איכותיים בשיטות עבודה מסורתיות ושמותאם באופן אישי לחלל, יעלה בין 50-80 אלף ש"ח, אם כי המחיר יכול בקלות להגיע ל 120 אלף ש"ח, אם משקיעים בנגרות ובפרזול, ואם רק מבקשים את המיטב מכל קטגוריה (מגירות מעץ, חזיתות מסוגננות, סוג הצביעה, פתרונות חכמים, קלפות חשמליות, אי, ארונות עליונים וכדומה).

מצד שני – אלמנטים שאינם משפיעים על מחיר המטבח

לאחר שהבנו מה משפיע על עלות המטבח, נעצור להבהיר שיש משתנים שאינם משפיעים, ופה אנו מדברם על הסגנון העיצובי, על כמות האנשים שהמטבח אמור לשרת, על מיקום המטבח ביחס לסלון ואף אין משמעות לתזמון הספקת המטבח (ברוב המקרים).

כמו כן, יש אלמנטים שעשויים להיתפס כיקרים, אך הם בעצם מוזילים.

לצורך הדוגמה אנו מדברים על חומרי גלם איכותיים. שנרחיב? חומר גלם איכותי והתקנה מקצועית עשויים למנוע החלפה של מטבח, גם כיוון שהחומר פחות מתבלה וגם כי חומרי גלם טבעיים מאפשרים ליישם שינויים, למשל ליטוש או צביעה לצורך תיקון או חידוש.

מה עתה? חושבים בשנית על מחיר מטבח חדש ומתחילים להפנים על מה לא מוותרים.

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי
דילוג לתוכן