מטבח הוא מקום של רגש

מתלבטים בין מטבח מחומרים מתועשים למטבח מעץ מלא?

מי שבקיא בתחום, שם לב שגם בארץ נצמדו לחומרי הגלם המתועשים ולמכונות החכמות, כך שאם נשווה בין המטבחים שמיוצרים כיום לאלו שיוצרו לפני כמה עשרות שנים, נמצא שהMDf ומכונת העיבוד CNC שולטים בנגריות שמתמחות כיום בבניית מטבחים, התוצאה סה"כ ראויה והעבודה הרבה יותר מהירה, אך משהו אבד בדרך.

מטבח הוא מקום של רגש

לצד העובדה שברוב הנגריות היום בישראל אמצו את הגישה (משמע לרוב בונים מטבחים ללא גרם אחד עץ או של נגרות מסורתית), ראוי לעצור ולשאול את השאלה הבאה: האם נגרות מעין זו נכונה גם עבור המטבח שלכם, וזאת כי ממש כפי שכל מתכון צריך את המרכיב הסודי – אהבה, כך גם כל מטבח צריך את המרכיב הסודי – רגש, כי מטבח הנו מקום שבו יוצרים, מבלים, חולמים ומתרגשים.

עבודה מסורתית

את התשובה לשאלה ניתן למצוא בצד השני של המתרס, שאומנם יותר קטן, אך עדיין קיים – בנגריות שמתבססות על מסורת ענפה של מאות שנים, על נגריות שלא רק שואבות השראה מעץ מלא (Solid Wood), אלא גם עובדות עם החומר ואף עם הסוגים המתאימים ביותר, וזאת לצד נאמנות למקצוע, אמונה בחומרים טבעיים בכלי מלאכה מסורתיים שמבוססים בעיקרם על עבודה ידנית שמצריכה ניסיון עשיר שעובר מאב לבנו.

מטבח עם אישיות

מי שמגיע מתחום הנגרות נוטה לכנות את הMDF "חומר חסר נשמה", וזאת כי גם אם הוא עמיד ונוח להתעסקות, הוא עדיין חומר תעשייתי חסר אותו "מרכיב סודי", הוא עדיין מייצר שטאנצ' שאינו מעניק את תחושת החמימות המרשימה שמעבר.

מי שמגיע מתחום הנגרות יודע שרק עץ טבעי מעניק למטבח את אותו מרכיב חשוב – רק חומר טבעי מעניק נשמה, ייחודיות, יכולת לשחק עם פיתוחים, גימורים מעניינים ובאופן כללי אישיות, כי לא משנה עד כמה מוקפדים השרטוטים, תמיד כאשר עובדים עם עץ מלא נקבל ערך מוסף שלא יכולנו לצפות לו בדיוק, וזוהי חוויה מופלאה להביט על המטבח העומד ולהבין כמה כוח יש באותו חומר עץ טבעי שהופך את סך התוצאה ליותר יוקרתית ועוצמתית.

התאמה לצד הפתעה

היופי שמאחורי עבודה עם עץ הינה היכולת לשלוט על התוצאה הרצויה ברמה מאוד גבוהה, וכפי שציינו ברמת התחושה תמיד תחכה הפתעה, תחושת ערך מוסף שרק היה ניתן לקוות לה, ולו כי גם אם נעבד את אותו סוג עץ באותה הדרך פעם אחר פעם, עדיין התוצאה תמיד מעט מפתיעה.

אי לכך השילוב שבין התאמה מלאה לבין הפתעה והשילוב שבין חמימות העץ לשיטות עיבוד מסורתיות, הם שמאפשרים להתאים את המטבח בדיוק לצרכים ולאופי של המשפחה, ולשם הדוגמה נציין שאין להשוות בין שמלה שנקנתה מקולקציה עונתית לבין שמלה שנתפרה במיוחד – בהתאם לחלום אישי ומידות מדויקות.

מסקנה? חשוב להתאים את המטבח למשפחה ולא את המשפחה למטבח, וזאת עץ מלא מאפשר לבצע על הצד הטוב ביותר.

אחד נגד אחד

מהם ההבדלים בין עץ מלא ל-MDF מלבד רמת התוצאה והתחושה? ובכן MDF מיוצר מסיבי תאית ומשאריות שיוף בשילוב של דבק שרפי, כאשר עד היום לא ברור מהן ההשפעות הבריאותיות (הן בעת שלבי העיבוד והן בעת שלבי השימוש במוצר המוגמר).

מנגד, העץ שמיועד לשוק הנגרות גדל לצד פיקוח מוסדר. בנוסף, לעומת מטבח מעץ מלא, מטבח מתועש לא ילווה באותה אחריות ארוכת טווח. אי לכך העוצמה של מטבח מעץ מלא משאירה הרבה מאחור את המטבח המתועש, ועל כן רבים רואים במטבח מעץ מלא "מטבח לכל החיים".

מטבח כפרי עם אי

בחירה מושכלת

ראוי להתעכב במעט על התחזוקה והשימוש לאורך זמן של המטבח, גם לאחר שנים של שימוש יומיומי, ואף במיוחד כיום כאשר המטבח מהווה את המקום המרכזי בבית. במה מדובר? עץ מלא אינו "מזקין ומתבלה" כ"כ מהר, ואם כן מופיעה בעיה, ניתן לטפל בה בקלות יחסית.

אי לכך אין שאלה שמטבח מעץ מלא מחזיק ביתרון יחסי, אך כן ראוי לשאול לאיזו נגרייה מוטב לפנות, ופה נציין את העובדה הבאה: מקצועיותה של הנגרייה והניסיון שעובר מדור לדור צרכים להוות גורם מכריע בעת קבלת ההחלטה.

כמו יין טוב

בדומה ליין טוב שהולך ומשתבח עם השנים, כך גם מטבח מעץ מלא שזה עתה נמסר ללקוח מהווה רק את נקודת ההתחלה שלו.

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי