משרביות עץ לעיצוב המטבח

אין ספק שאחד החללים שבהם יותר משקיעים מבחינה עיצובית בבית הוא אזור המטבח. כידוע, ממזמן המטבח אינו מקום שבו רק אוכלים או מבשלים, אלא גם מקום שבו יושבים ומארחים, והוא אזור שמקרין ואף מכתיב אמירה עיצובית. מכאן שרבים בוחרים להשקיע בתכנון ובעיצוב המטבח, ועל כן מרתק לגלות אלו אלמנטים יחסית זניחים משדרגים באופן משמעותי את סך הנראות, ופה אתם מוזמנים להכיר אלמנט מאוד מיוחד, כזה שלוקח אותנו הרבה אחורה בזמן ושבו זמנית ממציא את עצמו מחדש – משרבייה. 

משחק בין פנים לחוץ

המשרבייה היא אלמנט דקורטיבי אדריכלי שבין היתר מייצר ממד פונקציונלי. מדובר במשטח מחורר באופן מסוגנן שמאפשר לאור ולאוויר לחדור דרכו. המשרבייה מגיעה אלינו מהאדריכלות האסלאמית, כאשר משמעות המילה משרבייה היא "סבכה" (רשת קלועה). הרעיון הוא ליצור חוצץ מאוורר בין פנים לחוץ ובין חדר אחד לשני. המשרבייה מאפשרת להכניס הביתה אור, מונעת את הצורך להקים קיר גבס גושני (שמונע זרימה) ובכוחה להעניק פרטיות ללא תחושת מאמץ. 

היישר מקהיר למטבח שלכם

אם בעבר הרחוק משרביות כיכבו בבתים המסורתיים של קהיר, הרי שכיום נמצא אותן גם בבתים מודרניים מערביים. לצד הצורניות האוריינטלית המסורתית, המשרבייה יודעת להציע צורניות שמשחקת עם קווים ישרים וצורות גיאומטריות, ואף היא נצבעת בשלל צבעים עזים. כל זאת מוביל לכך שמדובר באלמנט עיצובי שבכוחו להתאים לאינספור מיקומים בבית ולאינספור סגנונות עיצוביים, ופה נבקש להסביר כיצד משרבייה מעץ מתחברת באופן מרגש לאזור המטבח.

5 אפשרויות לשילוב משרבייה במטבח

כיצד משרביות נכנסות לטריטוריית המטבח? ובכון משרביות יכולות לענות בדיוק על אותה תוספת רצויה. עברו על חמשת האפשרויות הבאות: 

  1. יצירת חוצץ – משרביות מעץ יכולות לייצר חצי חוצץ בין אזור הסלון למטבח, כאשר ניתן לשחק על גדלים, גבהים וצבעוניות. 
  2. הגדרת טריטוריה משרבייה מעץ יכולה להיתלות על הקיר כפריט נוי ואף להגדיר טריטוריה. כך למשל אם יש קיר אחד ארוך ורוצים לחדד שמנקודה מסוימת נגמר אזור העבודה ומתחילה פינת האוכל, ניתן להציב בצמוד לקיר משרבייה מעץ, וזאת במקום לצבוע את הקיר בגוון שונה. 
  3. שילוב בארון הכלים – ממש כפי שנהוג לשחק עם חלק מארונות המטבח באופן עיצובי, למשל לבחור בזכוכית סבתא (זכוכית בעלת מרקם תחרה) במקום פרונט רגיל, כך ניתן להתקין משרבעיה מעץ בחזית של ארון הכלים. באופן שכזה ניתן לקבל הצצה על כלי הנוי שמסודרים בארון, ובו זמנית לייצר מוקד עניין מרשים ביותר.
  4. תוספת עיצובית – נהוג לחשוב על משרבייה כמשטח יחסית גדול, אך כיום ניתן להתייחס למשרבייה כמו אל תמונה. מכאן שניתן לקחת דוגמה של משרבייה שאוהבים, למסגר אותה, לצבוע בגוון הרצוי ולתלות על הקיר. מדובר בפריט מאוד חם, מרשים ושקשור לעולם המטבח, ולו כי הוא מסורתי ומביא עמו ניחוחות של סיפורי דורות, ממש כמו מתכונים שעוברים מדור לדור במשפחה. 
  5. אמצעי תלייה – בהרבה מטבחים משקיעים בתליית מחבתות וסירים מחוץ לארונות, וגם פה ניתן לשחק עם כך, לצד התוספת העיצובית שהמשרבייה מציעה. שנסביר? במקום מתקן תלייה סטנדרטי, ניתן לקחת דוגמה של משרבייה בצורה מלבנית, למסגר אותה, לחבר לה ווים, לתלות על הקיר (או מהתקרה) וממנה לתלות את הכלים. 

כיצד משרבייה מתחברת למטבח שלכם?

כפי שניתן לראות, המשחק עם משרביות מעץ עשיר ומרתק, ופה נבקש לחדד שמדובר בהזדמנות עיצובית שבעיקר מתחברת אל מטבחים כפריים המשדרים חום, מסורת וכפריות, אך בהחלט לא רק. מאוד תלוי באיזו דוגמה וגוון בוחרים. מכאן שאם מחפשים תוספת מרשימה ומרגשת, אם מבקשים לקחת את המטבח למקום אוריינטלי ובו זמנית עדכני, הרי שבהחלט מדובר באופציה שיודעת להציע קסם ויופי רב.

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי