נגרות – תחביב מתפתח בארצנו

לפני הרבה הרבה שנים, נגר קדמון העביר אצבע על פני ענף יבש והצית מערכת יחסים מרשימה בין האדם לעץ, מערכת יחסים שהעניקה לאדם חום, מחסה ויופי רב… ועם אלפי השנים שעברו, גם לימדה את האדם על חשיבות החיבור לטבע והשמירה עליו.

הרבה מים זרמו בנהרות מאז אותו נגר קדמון, ומחיים מסונכרנים עם הטבע עברנו לחיים בלתי תלויים בו, אך האהבה לטבע ממשיכה לבעור בנו והיא מושכת אותנו אליו באלפי דרכים החל בטיולים במקומות אקזוטיים, דרך הפיכת ביתנו לאקולוגי יותר ועד להעדפת חומרים טבעיים על פני חומרים מלאכותיים.

החיפוש אחר השקט של הטבע בא לידי ביטוי גם בתופעה הולכת ומתרחבת של חיבוק עצים (החבקנים המנוסים יגידו לכם שכול חיבוק של עץ מציף אותם בתחושה נהדרת של רוגע). אך אם אינכם חבקנים מטבעכם אתם יכולים לשקול להצטרף לאחת מסדנאות הנגרות שצצות ברחבי הארץ כמו פטריות אחרי הגשם – הסדנאות יאפשרו לכם לגעת בעץ, להכיר אותו, ליצור ממנו דברים חדשים ובעיקר להירגע.

ואלו שתי הסיבות החשובות ביותר מדוע החוגים והסדנאות לנגרות הופכים לאחד מהתחביבים הפופולאריים בעולם וגם בארץ.

המגע של העץ

הנגר הרוסי-אמריקאי המפורסם ג'יימס קרנוב (ז"ל) התייחס לתחושת המגע של העץ בספרו 'A Cabinetmaker's Notebook' שבו הוא כותב: "הכירו את העץ כמו את כפות ידיכם. אפשרו להכרות ביניכם לשחרר את ההרמוניה השלווה הטבועה בו".

פעולות עיבוד העץ – מניסור הקורות, דרך הליטוף בנייר שיוף ועד למשיחת הגימור – מושכות אותנו חזרה להתמסרות אל החומר הטבעי ולהנאה שבפיסול. לא נגזים אם נאמר שהעבודה עם העץ היא פעילות מדיטטיבית מרגיעה מאוד.

אפקט של התחדשות

בסדנאות הנגרות מה שפעם היה בול עץ או קורה חלקה הופכים ליצירה שמקבלת חיים חדשים; כיסא או שולחן קפה, ספסל לגינה, שידה דקורטיבית או קופסא לתכשיטים.

בסדנאות נגרות רבות מלמדים כיצד להפוך פיסות עץ ורהיטי עץ ישנים לחדשים – כיסא הנדנה של סבתא נצבע בכחול וזוכה לעיטורים בעבודת יד, משטח הובלה מעץ הופך למדפים קומפקטיים למטבח כפרי, בול עץ שנסחף לחוף משמש קרש חיתוך מעוצב…

ההתחדשות של העצים גם שומרת על הסביבה וגם הופכת את הנגר החובב ל"הנדימן" שיחול לתקן וגם להפיח חיים ברהיטים ישנים.
כאמור, בכול רחבי הארץ יש היום סדנאות נגרות טובות- אם לחידוש רהיטים ישנים או ליצירת עבודות עם כלי עבודה ידניים ואפילו לגילוף כפות, שיגרמו לכם להתאהב בחומר הנפלא הזה ובאמנות הנגרות,

מה שהוליד גם חנויות חדשות עם ציוד איכותי לנגר החובב.
אנחנו בטאצ'ווד מאוד שמחים על המגמה החדשה שצצה פה ותמיד שמחים לשתף קצת מסודות העבודה עם העץ.

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי