עיצוב מטבח מודרני – עיצוב ביישני או חכם ועוצמתי?

תשאלו אנשים על עיצוב מטבח מודרני, והם יאמרו שמטבח מודרני משדר מראה נקי, ומציע קווים ישרים לצד צבעים בוהקים. מכאן בזמן שהמטבח המתחרה, המטבח הכפרי, "מתגנדר" במרקמים, פיתוחים, שיופים, פרזולים וכלי נוי, המטבח המודרני משדר ביישנות, נראה כמו מטבח שמבקש להתחבא מאחורי הקיר.

המטבח המודרני אינו חושף מכשירי חשמל, אינו מציג לראווה את הסט שירשתם מסבתא, והוא בקושי מאפשר לזהות היכן מתחיל ארון הקיר והיכן נמצא המקרר, או היכן מצויה אותה ידית סמויה שמעידה על קיומה רק באמצעות מגרעת עדינה.

עם זאת, טעות לחשוב שהמטבח המודרני נחבא אל הכלים, וזאת כי סיבוב מהיר במטבח מגלה שהכוח הגדול שלו טמון במראה הנקי. מי שעובד במטבח מודרני, אט אט מגלה שקווי התפר מרמזים על מגוון הפתעות. פעם מגלים שמאחורי החיפוי החשמלי מסתתרת עמדת קפה מאובזרת בכלי חשמל ייעודיים, פעם מגלים שלחיצה קלה פותחת קלפה שקטה, פעם מגלים שמשיכה במגרעת מציגה את המיקרוגל החדיש וכדומה.

מה באמת עומד מאחורי עיצוב מטבח מודרני?

אז מהו באמת מטבח מודרני, כיצד הוא בא לידי ביטוי מבחינת תכנון, צבעוניות, חומריות, טכנולוגיה, סטייל ותאורה? מוזמנים לצלול פנימה – מוזמנים לגלות מה באמת אמור לעמוד מאחורי עיצוב מטבח מודרני.

ראשית נציין שמטרת העל של מטבח מודרני היא לשדר מינימליזם לצד חדשנות, כלומר כפי שציינו, מדובר במטבח שאמור להציג את שיא הטכנולוגיה לצד מגוון פתרונות חכמים, אך כל זאת בצורה שקטה, מרווחת, אוורירית ונקייה.

לרשותכם מאפייני המטבח המודרני בכמה נקודות:

  • עיצוב – שימוש מרובה בצורות גיאומטריות, בעיקר קווים ישרים. כאן לא תמצאו פינות מעוגלות או קשתות. עם זאת, ראוי לציין שבזמן שהחוקים "מאוד נוקשים", עדיין ניתן למצוא אינספור עיצובים שונים ומיוחדים, במיוחד אם פונים לנגריה שקודם כל מבקשת להבין למה הלקוח שואף ומאלו מקורות השראה הוא מונע.
  • חומרי גלם – זכוכית, בטון מוחלק, נירוסטה, שיש, מגוון מתכות וכמובן שגם עץ בעל גימור חלק.
  • צבעים – במטבח המודרני הצבע הלבן נהנה ממקום של כבוד, אך גם ניתן לשחק עם שלל צבעים בוהקים ומלאי חיים (בגימור מט או מבריק). פה ניתן למצוא קשת צבעונית מאוד רחבה, אם כי לרוב לא כל המטבח יהיה בגוון צהוב חלמון, או בגוון אדום נוכח, אלא רק יחידה מסוימת מסך השלם.
  • ידיות – ידיות אינטגרליות שמשדרות תחכום. אלו נטמעות בצורה הכללית וכמובן שמאוד נוחות לשימוש.
  • פונקציונאליות – אין ספק שערך חשוב כמו פונקציונאליות אינו שמור רק למטבח המודרני, אם כי המטבח המודרני מטיב לשחק עמו בצורה מאוד מתקדמת. כאן נמצא את מיטב האבזור הטכנולוגי, למשל קולט אדים משוכלל, כיריים אינדוקציה, תנורים משולבים, טוחן אשפה, מקרר יין ועוד.
  • תרחיש שימוש – מטבח מודרני נראה כמו תמונה מקטלוג, כך שרבים חוששים להפר את הסדר והניקיון המופתי. עם זאת, מי שמכיר את הפונקציות השונות, בקושי מצליח לחכות להוציא תבלינים וסירים, פשוט כי הוא יודע שעומדים לרשותו התנאים הנוחים ביותר כדי לבצע כל משימה רצויה. בין אם זה להכין קפה של מסעדה ובין אם זה להעמיד סירים לשבת.
  • תאורה – במטבח המודרני לתאורה יש הרבה מקום של כבוד, וממש כפי שהידית נסתרת מהעין, כך גם רוב התאורה מוטמעת ולא מורגשת, עד שלוחצים על המתג כמובן. במטבח המודרני נמצא בעיקר פסי נורות לד שמוסתרים מאחורי קווי מתאר, ספוטים שמוטמעים בתקרה, תאורה פנימית בתוך ארונות ומגירות וכדומה. כמו כן, החיווט מוסתר מהעין (כך שהמראה הנקי נשמר), ישנה הקפדה יתרה לא לייצר צל, הגוון נע בין חם לבהיר ובאשר לגוף התאורה המרכזי, פה נהוג לבחור בגופים שמציעים קווים גיאומטריים נקיים, כאלו שמשלימים את השפה העיצובית.
  • יכולת תמרון – ראוי לציין שגם מטבח מודרני שמציג "כללים מאוד נוקשים", יודע להציע תמרון רב. כך למשל ניתן לייצר מטבח מודרני שיודע לשדר חמימות ומשפחתיות, מטבח שמזמין לעבוד ולהתלכלך, מטבח שמותאם למשפחות עם ילדים קטנים, מטבח מודרני בשילוב עץ חמים וכדומה.

גבולות העיצוב ברורים? הגיע הזמן למתוח אותם!

הגעתם עד לכאן וחשים שנכון עבור האופי (והבית) שלכם מטבח מודרני? יש להתחיל להבין לאלו אלמנטים מתחברים ובמקביל אלו אלמנטים מבקשים למתוח לעבר סגנונות אחרים, כי בכול הנוגע לעיצוב מטבחים, השמיים הם הגבול!

מטבח קלאסי מודרני בצבע שחור

מחפשים מראה נקי, מתוחכם ועוצמתי? תשקלו להוסיף לנקודת המוצא המודרנית הזו נגיעה אורבנית, קריצה אל מטבחים כפריים, נגיעה שוברת מוסכמות וכדומה. תיזכרו שממש כפי שכל פעם התבשיל האהוב יוצא מעט שונה, כך גם המטבח המודרני.

נצלו זאת!

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי