שיפוץ מטבח קיים או מטבח חדש?

אחת השאלות הנפוצות בתחום עיצוב המטבחים היא האם לשפץ את המטבח הקיים, או פשוט להחליף את כולו. כולל הידיות, האי ומגירת התבלינים האהובה. בנקודה זו ניתן למצוא 2 גישות מנוגדות. מצד אחד תמיד כיף להתחדש מא' ועד ת', אך מצד שני על התענוג יש לשלם לא מעט. מצד אחד יש פרמטרים רצויים ואהובים במטבח הקיים, אך מצד שני מתעורר אתגר גדול להשאירם ובו זמנית לטפל בשאר הצרכים, וזאת מבלי שתיפגע הנראות ההרמונית. 

מה אם כן נכון לעשות? או יותר נכון לשאול מה כלכלי ועונה על המטרה? ובכן כפי שניתן לנחש, אין תשובה אחת, אלא קיימים מגוון שיקולים שצריך לקחת בחשבון, ופה אנו עומדים להציף כמה מהם.

מתלבטים בין שיפוץ מטבח קיים לבין החלפת מטבח? קבלו מאיתנו עזרה!

שיקולי עלות

אם נדבר על הפיל שיושב בתוך המקרר וזולל ללא הרף, נציין שאין שאלה שאם היינו מוציאים את שיקול העלות מחוץ למשוואה, הרוב המכריע היה מעדיף לרכוש מטבח חדש. מטבח חדש מאפשר להשיג מענה מדויק עבור סך הצרכים שצפו בעת השימוש ולאורך השנים, מונע להתפשר על "חצאי פתרונות" והוא לפני ואחרי הכול תהליך מרגש שמוביל לתוצאה הרצויה. עם זאת, לא לכולם יש תקציב עבור מטבח חדש, ופה האופציה של שיפוץ מטבח קיים נכנסת לתמונה.

טיפ: קחו בחשבון שגם אם מבקשים להחליף רק את החזיתות, עדיין מגיעים לעלות גבוהה. מכאן ששווה לבחון מהו ההפרש בין החלפה כוללת לבין החלפת החזיתות, ובהתאם לקבל תשובה מושכלת. רבים מופתעים לגלות, שעלות שיפוץ רציני, קרובה מאוד להחלפת המטבח כולו בחדש.

מרוצים מהחלוקה אך לא מהנראות

אם מקבלים החלטה לשפץ ולא להחליף, מוטב להמשיך ולחפש אחר פתרונות שנחשבים יחסית זולים. פה נמליץ לשקול לצבוע את החזיתות מחדש (ניתן להזמין צבעי הביתה), במקום לשלם הרבה יותר ולהחליף אותן.

טיפ: אם מדובר בחזיתות מעץ מלא, זוהי בהחלט הצעה כדאית. עץ קל לשייף, לצבוע מחדש ואף ניתן לשלב בו עיטורים ומסגרות, כך שאותו חומר גלם נשאר בשימוש, אך מציע נראות חדשה. עם זאת, קחו בחשבון שככול שמכניסים יותר שינויים, כך העלות עולה והופכת את אופציית שיפוץ מטבח ישן לפחות כדאית. 

אוהבים את המראה הכללי אך לא את האיכות

הרבה פעמים אנשים אוהבים את המראה הנוכחי, אך כלל לא מרוצים מאופי ההתקנה או מאיכות הפרזול, כך שבכל פתיחה וסגירה של דלת ומגירה הם מתעצבנים מחדש. במקרה שכזה בהחלט מוטב להחליף רק את הפרזול. כיום ניתן למצוא מגוון פתרונות חכמים ויעילים, פתרונות פרזול שיהפכו את סך השימוש במטבח לחלק ושקט במיוחד. 

טיפ: אם עומדים לקראת שיפוץ מטבח באמצעות התמקדות בפרזול, נצלו את ההזדמנות עבור הגדלת שטח האחסון (למשל באמצעות פרזול שמאפשר להשמיש שטחים לא מנוצלים) ועבור חידוש העיצוב (ניתן לתלות מתלה עילי ייעודי לסירים, או להחליף רק את הידיות).

מפחדים לזרוק את הכסף עבור תוצאה בינונית

היזהרו מבעלי מקצוע שיבטיחו הרים וגבעות כאשר מדובר בשיפוץ מטבח שאינו עשוי מעץ מלא. קחו בחשבון שאומנם ניתן לצבוע מגוון חומרים, אך לרוב נזקים הנגרמים לחומרים מתועשים כמו מ.ד.פ. או סיבית, קשה לתקן והתוצאה לא תהיה ברמה גבוהה. 

טיפ: הרעיון הוא שאם המטבח אינו עשוי מעץ מלא וכן מחפשים שינוי ושדרוג משמעותי, מוטב להשקיע ולהחליף את הכל, פשוט כי במקרה שכזה שיפוץ מאסיבי אינו באמת אפשרי (או כדאי). 

המטבח נרכש רק לפני כמה שנים

אין זה נעים (או הגיוני) לשפץ מטבח שנרכש לא מזמן. מטבח איכותי אמור לתפקד למופת גם לאחר 20 שנה (אלא אם נגרם לו נזק מאירוע מסוים). עם זאת, אם זהו אכן המצב, יש להסיק שהפעם מוטב לחפש נותן שירות אחר – איכותי הרבה יותר. 

טיפ: בכל הנוגע לעולם המטבחים, מהר מאוד מגלים שהוצאה זולה היא הוצאה יקרה, פשוט כי נדרשים להחליף, או לכל הפחות לשפץ (אם ניתן).  

דוגמה לשיפוץ מטבח קיים

קבלו מאיתנו טיפ לדרך

אז בין אם קיבלתם החלטה לשפץ ובין אם קיבלתם החלטה להחליף בחדש, קחו בחשבון שבעוד כמה שנים הצורך עשוי להתחדש, פשוט כי תבקשו לרענן את המראה הנוכחי. במקרה שכזה מראש נמליץ לבחור במטבח מעץ מלא. מטבח מעץ מלא מאפשר עבודה עם חומר גלם איכותי שניתן למחזר ולשנות יחסית בקלות.

מהו המינוס? עלות גבוה ביחס למטבחים מפסי ייצור הבנויים מחומרים מתועשים. 

דוגמה לשיפוץ מטבח קיים מעץ

וטיפ אחרון: קשה מאוד למצוא בעלי מקצוע טובים שיכניסו עצמם לתהליך של שיפוץ מאסיבי למטבח קיים, זו הרפתקה שיודעים איך נכנסים אליה, אך לא תמיד איך יוצאים ממנה. 

בהצלחה!

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי