מטבח פורמייקה כפרי אל מול מטבח מעץ מלא

לו המטבחים הכפריים של פעם (אלו שהיו מקובלים באירופה ובארה"ב) היו שומעים את המונח "מטבח פורמייקה כפרי", הם ככול הנראה היו מתהפכים בקברם, וזאת כי לצד העובדה שכיום נהוג "לקשט" מגוון מטבחים מפורמייקה במונח המוערך "מטבחים כפריים", בפועל שימוש בחומר פורמייקה מנוגד לכל העקרונות של המטבח הכפרי, זה שעשוי מחומרים טבעיים, זה שמציע ערך מוסף של איכות ונשמה – זה שרחוק שנות אור מלהיות "עוד" מטבח מתועש.

אז מה באמת עומד בין "מטבח פורמייקה כפרי" לבין הדבר האמתי? מוזמנים פעם אחת ולתמיד להפנים!

שואפים לייחודיות?

אולי פעם אנשים הסתפקו בעובדה שיהיה להם מטבח פונקציונלי ונוח לשימוש, אך כיום רבים מחפשים שהמטבח יטמיע אמירה אישית וישאיר רושם רב.

האופן שבו תשקיעו בתכנון ובעיצוב המטבח משפיע רבות על הרושם הכללי מהבית, וכיוון שמדובר בחדר שנמצאים בו רבות, בהחלט יש סיבה טובה להשקיע. מכאן שאם לא רוצים לעשות "העתק הדבק" ממטבח שראיתם במגזין (או אצל השכנים), בהחלט מומלץ להתמקד בחומר הגלם עץ מלא.

מדוע? כי לצד פורמייקה שמציעה נראות אחידה, קבועה וידועה מראש, כאשר מדובר בחומר חי כמו עץ, זוכים בנראות חד פעמית. אם בגין הגוון ואם בגין הצורניות הציורית שרק פרוסות עץ יודעות להציע. מכאן שאל תנסו להשוות בין פורמייקה דמוי עץ לדבר האמתי – עץ מלא!

נגרות שמתכתבת עם אומנות – משחק עם חומר הגלם

כאשר עובדים עם חומר גלם טבעי כמו עץ, ניתן ליצור אינספור פריטים מרשימים. ניתן לגלף, לשייף, לשחק עם שכבות של צבעים, לשחק עם המינון הרצוי של הטקסטורה ואף ניתן לשחק עם מחברים חכמים שמוסיפים לא מעט עניין. עם זאת, כאשר חומר הגלם הוא סיבית או מלמין, ניתן רק להדביק שכבה של פורמייקה, אך לא הרבה מעבר. מכאן שאם מחפשים את אותו מעט שמייצר הבדל גדול ושמצביע על נגרות שמתכתבת עם אומנות, בהחלט הכרחי לבחור במטבח מעץ מלא.

מטבח פורמייקה כפרי
מטבח פורמייקה בסגנון כפרי

ירוק זה לא רק גוון – ירוק זה קיימות

בין אם חשבתם על חזית בגוון פיסטוק ובין אם חשבתם על חזית בגוון כחול אוקיינוס, אל תוציאו את הירוק מהמשוואה. קיימות היא חלק מאוד משמעותי מהתפישה הנוכחית, ולא רק מדובר בטרנד, אלא בדרך חיים שחושבת על הדור הבא.

אז בין אם אתם נמנים עם אותם אנשים שמפרידים פסולת רטובה, ובין אם אתם מקסימום זורקים את העיתונים לפח הייעודי פעם בשנה, טוב לחשוב צעד אחד קדימה – טוב לחשוב כיצד בחירה איכותית במטבח כפרי אמתי היא עוד צעד בדרך לשמירה על הסביבה. מה אנחנו מנסים לומר? שמבחינה ירוקה מוטב לבחור במטבח כפרי מעץ מלא, וזאת בשל 2 סיבות עיקריות:

  1. מטבח מעץ מלא מאפשר לחדש את המטבח (אין צורך לרכוש מטבח חדש מאפס).
  2. מוטב לבחור בחומרי גלם טבעיים שמגדלים תחת פיקוח ולהימנע מחומרים מתועשים שאינם ידידותיים לסביבה (כמו פורמייקה).

איפה אתם רואים את המטבח שלכם בעוד 20 שנה?

אם עומדים לרכוש מטבח בבית שבו מייחלים להזדקן, או להעביר יום אחד לילדים, בהחלט יש טעם להשקיע במטבח כפרי מעץ מלא, מטבח שרק ילך וישתבח עם השנים. חשוב להבין שעץ שמעובד בצורה נכונה ייראה נהדר גם בעוד 80 שנה, ואף יקבל טאצ' ייחודי. כלומר ייראו שהמטבח שירת נאמנה לאורך שנים, אך אותו "בלאי טבעי" יהיה מוערך – יראה מעולה.

מטבח כפרי

מה במקביל יקרה למטבח שעשוי מפורמייקה? ובכן במקרה זה הסיפור פחות מזהיר, וזאת כי מטבח מסוג זה נוטה להתבלות, כך שאולי הוא יחזיק מעמד 20 שנה, אך לא הרבה מעבר, ובטח לא באופן שיגרום להתגאות בו.

מחפשים שינוי? לא בטוח שהמטבח הקיים ישתף פעולה!

ציינו בלאי מרשים ובלאי בעייתי, ועל כן פה נחדד שמטבח מעץ מלא ניתן לתחזק ואף לחדש. זה אומר שתמיד ניתן לשייף, לשנות גוון ואף להוסיף עיטורים, כך שלצד עבודה יחסית קצרה זוכים להשיג נראות חדישה ומרשימה. מנגד, לא תמצאו אפשרות כזו כאשר מדובר במטבח שעשוי מפורמייקה.

מעבר לפונקציונאליות

אין ספק שגם מטבח מתועש (כגון מטבח מפורמייקה) וגם מטבח ייחודי (כגון מטבח מעץ מלא) יכול להיות פרקטי ומרשים ביופיו. עם זאת, רק מטבח מעץ מלא מציע ממד נוסף של עניין. כאשר נכנסים למטבח שעשוי מעץ מלא חשים קירבה לטבע, נוצר עניין, ואף התחושה הכללית יותר מזמינה, חמה ורכה. קשה להסביר בדיוק מדוע, אם כי כן נראה שהDNA האנושי שלנו יותר מתחבר לחומריות טבעית.

שימוש מוטעה בצורה מכוונת

לסיכום נציין שאין חיה כזו "מטבח פורמייקה כפרי". נעשה פה שימוש מוטעה בצורה מכוונת, וזאת מתוך מטרה "להלביש" על מוצר יחסית נחות תכונות מוערכות. מכאן שאם מחפשים איכות, ייחודיות ומטבח שיילווה בצורה מדהימה לאורך שנים, אל תתנו לתיאורים ציוריים להטעות אתכם.

לא השתכנעתם? אנחנו מזמינים אתכם להציץ במגוון הרחב של מטבחים כפריים שעיצבנו מעץ מלא. תאמינו לי שההבדל ביניהם לאלו המיוצרים מפורמייקה יהיה מאוד בולט.

מה באשר למחיר המטבח? ובכן נכון שמטבח מעץ מלא יותר יקר ממטבח שמחופה בפורמייקה, אך הוא גם מציע הרבה יותר. מקרה קלאסי לכך שמקבלים בדיוק מה שמשלמים עליו.

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי