יש לכם מטבח קטן? את הפתרונות האלו אתם חייבים להכיר!

פתרונות אחסון למטבח קטן חשובים מתמיד, שהרי לא כולנו גרים בבתים גדולים ולא כולנו גרים בבתים שתוכננו בקפידה. מכאן שרבים נאלצים להתמודד עם מטבח קטן מידות, ועל כן כאשר עומדים לעצב מטבח מסוג זה, חשוב מאוד לקבל מספר החלטות באופן נכון- כי במטבח קטן לכל החלטה משמעות גדולה. 

מענה מלא עבור כל צורך וגחמה

מהם אם כן הסודות המקצועיים שמלווים מעצבי מטבחים קטנים ואלו טיפים גם אתם יכולים לקחת עבור המטבח הפרטי שלכם? ריכזנו עבורכם מספר דגשי יסוד! דגשים שבכוחם לקחת מטבח קטן מידות וליצוק בו תחושת מרחב.

מוכנים? ראשית נקדים ונאמר שיש לצאת לדרך מלווים בגישה שפתרונות יצירתיים אכן קיימים, כך שגם המטבח העתידי שלכם יכול להעניק מענה מלא עבור כל צורך, רצון וגחמה – לא מעט תלוי באיכות התכנון!

לפני שרצים יושבים וחושבים

טרם נציג שלל פתרונות אחסון למטבח קטן, יש לעצור להבין מה מבקשים, על מה חולמים ועל מה לא מוותרים. כך למשל גם אם חלל המטבח קטן ובמקביל מאוד אוהבים אפייה, תכנון מושכל יאפשר לייצר נישה ייעודית ומרשימה.

דוגמה נוספת? גם אם אין הרבה מקום, עדיין ניתן להצליח לאחסן כל שנחוץ ותוך כדי להימנע מתחושת עומס. ההמלצה שלנו היא לעצור לבחון אלו אזורי עבודה רצויים, בכמה כלי חשמל מחזיקים, האם יש צורך לאחסן ציוד ייעודי עבור פסח, עד כמה אתם טיפוסים שיודעים לשמור על סדר, האם מבקשים לשלב אי במטבח קטן, האם המטבח אמור לשלב דלפק ישיבה, האם חשוב שהשיש יישאר כמה שיותר נקי מ"ציוד קבע", אלו צרכים ייחודיים עבורכם (למשל מגירה ענקית עבור תבלינים), איזה גודל של מקרר ותנור מתכננים וכדומה. 

5 פתרונות מומלצים

מטבח בסגנון אנגלי

פתרונות פרזול חכמים

בחירה מושכלת של אמצעי פרזול איכותיים, הרבה פעמים מהווה מרכיב עיקרי מסוד ההצלחה. כך למשל ניתן למצוא שלל פתרונות מתקדמים לחלל שמתחת לכיור. ניתן להתקין פרזול ייעודי עבור פח, עגלת כלי ניקוי או מגירה עם פינוי לסיפון בחלל שמתחת לכיור. ניתן להתקין מגירות ייעודיות שתופסות את הנפח המינימלי ביותר. ניתן להתקין מדפי בקבוקים נשלפים שמיועדים עבור נישות צרות במיוחד. ניתן להתקין מדפים נשלפים עבור ארונות פינתיים. ניתן להתקין במגירות ובמדפים מעמדי מחבתות שמאפשרים לאחסן מקסימום מכסים ומחבתות במינימום נפח. ניתן להתקין מעמד לגליל נייר מתחת לארון התלוי. ניתן לשלב בדופן הפנימית של הדלת ווים לתלייה ואו מדפים צרים להרבה מאוד בקבוקים, צנצנות ותבלינים. ניתן לנצל נישה צרה עבור אחסון מטאטא ומגב וכן הלאה.

 

לא ממהרים לוותר על אי

רבים טועים לחשוב שאי נועד רק עבור מטבחים רחבי ידיים, אך האמת היא שאי אינו רק גוזל מקום, אלא גם מייצר מקום – מקום עבודה מרכזי לצד מקום אחסון משמעותי. מכאן שהרעיון הוא להבין כיצד ניתן לשלב אי קטן בחלל של המטבח, ובמקביל כיצד ניתן לנצל את הפאות עבור אחסון חכם ויעיל. לצורך הדוגמה באי ניתן למקם מדיח כלים, כיור, כיריים והמון המון מקום אחסון.

 

ארונות עליונים

אולי אין לכם במטבח הרבה רצפה, אך קיר תמיד קיים, ואותו מומלץ לנצל בחוכמה. כל עוד תשחקו עם ארונות גבוהים, תזכו לייצר שלל מקומות אחסון. עם זאת, החוכמה היא להימנע מתחושת עומס ולאפשר גישה נוחה. לשם כך יש לשחק עם חומריות וצבעוניות, עם מדפים פתוחים וסגורים. באשר לנוחות השימוש, גם פה ניתן למצוא מספר פתרונות. ראשית יש להגדיר מה ניתן לאחסן בגובה (כלים שנחוצים רק לעיתים רחוקות), ושנית ניתן להיעזר באמצעי פרזול חכמים אשר מיועדים לתת שלל פתרונות. 

פתרונות אחסון למ טבח אנגלי קטן

 

אל תשכחו את התקרה

כשחושבים על פתרונות אחסון למטבח קטן לרוב לא לוקחים בחשבון את התקרה. בכול מטבח יש תקרה, אך לרוב לא מתייחסים אליה. לא חבל? התקרה מהווה הזדמנות נהדרת עבור הוצאה של סירים ומחבתות מחוץ לארונות, פשוט באמצעות אמצעי תלייה. את אותו פרזול ניתן לתלות במגוון מיקומים, אך בעיקר במקביל לשיש ומעל לאי. מדובר לא רק בפתרון אחסון חכם, נגיש ונוח, אלא גם בתוספת עיצובית שמעניקה אופי רב.

מנצלים את התפר שבין המטבח לסלון

טעות לחשוב שהמטבח נגמר היכן שהקיר נגמר, אלא תמיד רצוי לשקול לפלוש מעט החוצה – "לגנוב" מהשטח הסמוך. כיצד? באופן אלגנטי כמובן! כך למשל באזור התפר ניתן לשלב יחידת אחסון מרשימה שמייצרת מעין חציצה. כמו כן, מוטב להביט לצדדים ולבחון האם באזור שסמוך למטבח ישנה נישה לא מנוצלת. לצורך הדוגמה ניתן לסגור את המתחם הפתוח שמתחת למדרגות באמצעות יחידת מזווה שמדברת באותה שפה עיצובית שמאפיינת את המטבח, כך שמשיגים שטחי אחסון מאוד משמעותיים.

קטן שמרגיש גדול

לסיכום נציין שהמטבח אולי קטן, אך הוא בהחלט עשוי להרגיש גדול. הכול שאלה כיצד משחקים עם ארגז הכלים המתקדם שתחום הפרזול יודע להציע, וכיצד משחקים עם פתרונות אחסון חכמים למטבח קטן שמעצבים מנוסים יודעים להציע. בהצלחה!

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי
דילוג לתוכן