תוכנית מטבח – שלב מאוד מאוד חשוב

גם אם אתם לא מסוג האנשים שכול יום מבשלים ארוחה חמה וגם אם אתם לא מסוג האנשים שאוהבים לארח, עדיין המטבח מהווה אזור מאוד חשוב. מכאן שאם זוכים לבנות מטבח מאפס, או "רק" לשפץ" את הקיים, יש להבין מהי תוכנית מטבח נכונה – חשוב להבין כיצד מגיעים לתוכנית שמתייחסת לסך הפרמטרים האישיים ולסך התרחישים המשלימים.

מענה אישי – ללא "העתק הדבק"

חשוב להבין שגם אם ראיתם אצל השכנה שגרה בבית זהה מטבח מדהים, אין זה בהכרח אומר שאותו מטבח יהיה נכון גם עבורכם. חשוב להפנים שבתחום המטבחים אין זה נכון לעשות "העתק הדבק". כן ניתן לשחק עם עיקרון דומה, כן ניתן "להעתיק" פתרון חכם וכן ניתן לשחק עם אותו קונספט כללי, אך תמיד חשוב לזכור שכל תוכנית מטבח אמורה לשרת בית ייחודי.

יוצאים לדרך – ראשית הגדרת צרכים ואילוצים

ראשית יש להבין מה מחפשים, מה הצרכים ולאן שואפים, ופה אנו מבקשים להסביר.

לכל אחד יש חלום מעט שונה, כל אחד מחזיק בצרכים מעט שונים, ולכל אחד יש נתוני בית מעט אחרים. מה זה אומר? שיש להבין כיצד מיקום המטבח מתכתב עם שאר האזורים הסמוכים, מהו המרחב שעומד לרשותנו, מהי המשמעות מבחינת המעברים והזרימה הכללית, אלו גבהים נכונים, כמה עמדות עבודה נחוצות, האם קיים חלום ליצור עמדה מסוימת וכדומה.

עוצרים לקבל תשובות

הנקודה היא שמאוד חשוב להבין מה רוצים ומה צריכים, ופה אתם מוזמנים להיעזר בשאלות הבאות:

 1. עד כמה אוהבים לבשל?
 2. האם מבקשים לשלב אי במטבח?
 3. אלו גבהים אידאלים?
 4. לכמה בני משפחה המטבח מיועד (ומהם הגילאים)?
 5. אלו עמדות מיוחדות מבקשים לכלול?
 6. מהם הנתונים בשטח ואלו קשיים הם מעלים (הכרה בבעיה מובילה לפתרון).
 7. עד כמה אוהבים לאכול בבית (ובפרט במטבח עצמו)?
 8. מהי התצורה והגודל הכללי שעומדים לרשות המטבח?
 9. אלו מכשירי חשמל רצויים?
 10. מהו היחס האידאלי בין 4 המוצרים המרכזיים: מקרר, כיור, תנור וכיריים?
 11. כמה מקום עבודה רצוי?
 12. כמה מקום אחסון רצוי (וכיצד נכון שהוא יהיה מחולק)?

רק לאחר שמציפים את סך השאלות ניתן לעבור הלאה, ניתן להתחיל להבין כיצד מעניקים מענה נקודתי ואישי עבור כל סוגיה.

עיצוב על בסיס תכנית מטבח

מפנימים סדר פעולות

רבים שעומדים לתכנן מטבח, ממהרים לחפש תוכנית מטבח לדוגמה. מדוע? כדי להבין טוב יותר מה מחפשים וכדי להתחיל להצליח לתאר כיצד רוצים שהמטבח ייראה, מאיזה חומרים הוא ייבנה, אלו פיתוחים ישולבו, אלו משחקי טקסטורה מחפשים וכדומה. כל זה טוב ויפה (ואף חשוב ביותר), אך יש להבין שבעת תןכנון ראשוני, קודם כל צריך להיסגר לגבי סך הצרכים והאילוצים.

כיצד? נעזרים בשאלות הנ"ל ומתחילים לקבל כיוון. תוכנית מטבח נכונה מתחילה מפרקטיקה ורק אז מוסיפה רובד עיצובי.

טיפים מבטיחים עבור תוכנית מטבח נכונה

 • מטבח הוא אחד המקומות שבהם כל טעות קטנה מקבלת משמעות גדולה. מכאן שעבור תכנון מטבח אידאלי רצוי לפנות לבעל מקצוע עם ניסיון בתכנון מטבחים. נגר מקצועי שיודע לתכנן מטבחים, ישכיל לשלב את חוכמת הבנייה עוד בשלבי התכנון הראשוניים – עובדה שמובילה להרבה יותר גמישות. מדוע? הרבה פעמים מתכנני מטבחים נתקלים בבעיה וממהרים לשנות תןכנית, רק כיוון שהפתרון הפרקטי אינו צף לנגד עיניהם. מנגד, נגר מנוסה מגלה גמישות מחשבתית, כך שהתוכנית הרבה יותר ייחודית ומדויקת.
 • קודם בוחרים את מכשירי החשמל הרצויים (כולל התייחסות למידות), ורק לאחר מכן עוברים לשרטט אופציות. מאוד מסייע לקבל החלטות לגבי מיקומים וחישובי מידות.
 • כאשר מתכננים מטבח, יש לחשוב מעבר לגדלים, מיקומים ופתרונות פרזול, יש להכניס למשוואה שיקולי תאורה. אם ניתן לכלול תאורה טבעית, מדובר בפלוס חשוב, אם כי גם התייחסות לתאורה מלאכותית הכרחית, ולא רק מבחינת היבט עיצובי.
 • חשוב להיעזר בנגר בעל ניסיון עשיר בתכנון מטבחים – מטעויות עבר מרוויחים המון.
 • אם מדובר במטבח קטן, הרי שאיכות התכנון מקבלת חשיבות יתרה. מטבח קטן אינו משאיר מקום לטעויות. כל נישה צריכה להיות מנוצלת עד תום.
 • יש להשאיר מספיק מקום פנוי עבור משטח עבודה. אין הכוונה לזרום עם הטרנד העכשווי להכניס כל דבר מאחורי מסתור, אך כן רצוי לחשוב על תרחיש שימוש נוח.
 • חשוב להקפיד על מעברים נוחים, ועל מרווח מינימאלי בין האי המרכזי לארונות.

תכנון מטבח כפרי

יריית פתיחה

מה עכשיו? מתחילים להתרגש, עוברים על השאלות וכמובן מוצאים נגר מקצועי שילווה לכל אורך התהליך. תיהנו ושיהיה בהצלחה!

מטבח מודרני עם אי
לקבלת קטלוג המטבחים 2021 לעיונך בזמנך הפנוי